اظهارنامه

اظهارنامه

اظهارنامه قضائی فرصتی  است که بر اساس ماده ۱۵۶ قانون ائین دادرسی مدنی  قانون گذار در اختیار افراد گذاشته تا بدون طرح دعوی در محاکم ،  اراده و درخواست خویش را  به طرف مقابل اعلام کنند  و در صورت امکان مسائل فی ما بین را حل و فصل نمایند.

اظهار نامه یک ابزار قضائی است  و از طرف دادگاه به مخاطب ابلاغ الکترونیکی میشود اظهارنامه باید با بیان محترمانه نوشته شود و حاوی مظالب تهدید آمیز نباشد. اظهارنامه یک نوع سند عادی محسوب میشود اما اطلاع رسانی آن به شیوه ی رسمی خواهد بود تا از این طریق بتوانیم ثابت کنیم مطلبی را به دیگری اطلاع دادیم.

مشاوزه حقوقی رایگان با وکیل

تلفن : ۸۳ ۹۴۴ ۸۳ ۰۹۱۲

همین الان با ما تماس بگیرید!

🌟ما حوصله داریم!

مقدمه: اظهارنامه قضائی نوشته ای است که مطابق مقررات قانونی تنظیم میشود و به صراحت ماده ۱۵۶ قانون ایین دادرسی مدنی از راه های رسمی مطالبه حق به شمار میرود.

 ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی مقرر میدارد : هر کس میتواند قبل از تسلیم دادخواست، حق خود را به صورت اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید مشروط بر اینکه موعد مطالبه رسیده باشد.

 به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی را که راجع به معاملات و تعهدات  با دیگری است و بخواهد  به طور رسمی به  وی برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید.

 اظهارنامه از طریق دفاتر دفاتر خدمات قضائی و یا سامانه خودکاربری وکیل ارسال و ابلاغ میگردد.

کاربرد اظهارنامه قضائی:

به وسیله ی اظهارنامه میتوانیم در محاکم حقی را مطالبه کنیم. با ارسال اظهارنامه به فرد اطلاع میدهیم که موضوعی مشخص یا مسولیت متوجه وی است و در زمان مقرر باید به اظهارنامه پاسخ بدهد.

 در بسیاری موارد شخص به دلیل اینکه نمیخواهد پرونده قضائی بر علیه آن باز شود اظهارنامه را انتخاب میکند و به محتویات آن عمل میکنند. یکی دیگر از کاربرد های اظهارنامه، استرداد مال امانی است هرگاه شخصی مالی را نزد دیگری سپرده باشد و دریافت کننده از اعاده آن خوددادری میکند میتواند با ارسال اظهارنامه مال خود را مطالبه کند. همچنین در صورتی که دلیلی برای اثبات ادعا و امکان مراجعه به دادگستری وجود نداشته باشد میتوان از طریق اظهارنامه و دریافت پاسخ به طرف مقابل استناد کرد.

مشاوزه حقوقی رایگان با وکیل

تلفن : ۸۳ ۹۴۴ ۸۳ ۰۹۱۲

همین الان با ما تماس بگیرید!

🌟ما حوصله داریم!

تفاوت اظهارنامه و دادخواست:

اظهارنامه فقط یک نامه قضائی است و جنبه اعلامی دارد اما بعضی مواقع فرد قادر به حل و فصل مسائل به شکل مسالمت آمیز نیستند و به حکم فیصله نیاز دارند میتوانند اقدام به ارسال دادخواست از طریق دفاتر خدمات قضائی کنند. در دادخواست رعایت تشریفات الزامی است اما در اظهارنامه این گونه نیست. در ارسال داد خواست نیاز به پرداخت هزینه دادرسی است اما در اظهارنامه فقط هزینه ارسال از طریق دفاتر را میپردازد. دادخواست یک نوع شکایت است که منجر به ایجاد پرونده و صدور رای میشود ولی اظهارنامه صرفا جنبه اعلام اراده و اخطار دارد.

نحوه ثبت و ارسال اظهارنامه قضائی:

ثبت اظهارنامه به دو روش ثبت از طریق دفاتر خدمات قضایی و  از طریق سامانه خودکاربری وکیل برای متقاضیان امکان پذیر است. فرد با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اطلاعات خود را در اختیار مسئول مرتبط در دفتر قرار میدهد و با تنظیم فرم الکترونیکی اظهارنامه یک کد پیگیری به متقاضی می دهد تا در مراحل بعدی بتواند با آن پاسخ دریافت نماید.

نحوه پاسخ به اظهارنامه قضائی: پس از بررسی و آگاهی از مفاد اظهارنامه، با یک عبارت کوتاه میتوانیم اظهارنامه را نفی یا تکذیب کنیم. پس از تنظیم اظهارنامه جهت ارسال، تمبر بر روی آن الصاق و آن جهت ابلاغ مخاطب به دفتر دادگاه یا اداره ثبت اسناد تحویل داده میشود وقتی که اظهارنامه ها برای ابلاغ به دفتر قضایی تحویل داده میشوند بیست روز بعد میتوان برای دریافت نتیجه به همان جا مراجعه کرد.

هنگام نوشتن اظهار نامه باید به نکاتی توجه کرد آن نکات عبارت اند از:

الف. از مطالبی که در آن ها توهین، افترا و نشراکاذیب وجود دارد استفاده نکنیم.

ب. مطالب را به صورت خلاصه  و به دور از حواَشی به کار ببریم.

ج. جملات و کلمات را به صورت دقیق به کا ببریم زیرا اشتباه در این مورد به ضررمان خواهد بود.

مشاوزه حقوقی رایگان با وکیل

تلفن : ۸۳ ۹۴۴ ۸۳ ۰۹۱۲

همین الان با ما تماس بگیرید!

🌟ما حوصله داریم!

نمونه اظهار نامه قضائی:

متن اظهارنامه مطالبه خسارت

اظهارکنندهخانم صدیقه ….. به نشانی تهران.خیابان دروس ………… .
‏مخاطبرضا ………  به نشانی تهران. میدان شهدا………… .
وکیل…………..
موضوع اظهار نامهاظهار رسمی مبنی بر مطالبه اموال موکل و خسارات وارد بر ایشان
منضمات :

وکالت نامه به شماره ….. مورخ ۱۳۹۲/۹/۲۵ میزان تمبر مالیاتی به مبلغ ۱۵۰۰۰ ریال باطل شد.

مخاطب گرامی

با سلام. مطابق ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی به موجب این اظهارنامه مراب زیر قانوناً به شما اظهار می گردد:

نظر به این که پیرو اظهارنامه ی قبلی موکل مبنی بر رفع تصرف از ملک ایشان، بنا به اظهار موکل, شما هنگام تخلیه وصف امانت را رعایت نکرده و علی رغم این که مالک وسایل موکل نبوده اید وسایل منزل موکل که در ید شما امانت بوده از جمله ۵ تخته فرش و ظروف و وسایل رزشمند موکل را با خود برده اید و به منزل موکل نیز آسیب رسانده اید و با توجه به این که عمل شما واجد وصف مجرمانه می باشد به شما ده روز فرصت داده می شود وسایل را به نشانی مذکور برگردانید و الا برابر مقررات قانونی با شما برخورد می شود و تحت عنوان تخریب از شما شکایت خواهد شد.  و سرقت و خیانت در امانت 

پاسخ به اظهارنامه مطالبه خسارت 

اظهارکننده : رضا ……. به نشانی تهران- میدان شهدا ………… .
مخاطب : صدیقه ….. به نشانی تهران.خیابان دروس ……….. .
موضوع ‏اظهارنامه : ‏ اظهار رسمی مبنی بر پاسخ به اظهارنامه شماره ……..

متن پاسخ به اظهارنامه مطالبه خسارت

‏مخاطب محترم

در پاسخ به اظهارنامه شماره فوق به شما اعلام می گردد: زمانیکه از مسافرت خارج از کشور و دیدار فرزندانم به منزل مشترک بازگشتم خانه را خالی از هرگونه وسایل گرانبها دیدم بطوریکه ابتدا فکر کردم دچار سرقت شده‌ایم ولی پس از پرس و جو از دوستان و خانواده متوجه شدم که جنابعالی بدون اذن اینجانب منزل مشترک را ترک کرده و با برداشتن مبالغی که در مدت سفر در اختیار شما بوده اقدام به تهیه منزلی کرده و با استفاده از وسایل مشترک(که تقریباً تمامی آنها را اینجانب برای شما خریده بودم و مدارک آنها موجود می باشند) و بدون اطلاع من در آن سکونت گزیده اید.از آنجا که بخاطر احترام به ۲۳سال زندگی مشترک و علاقه ام بشما تاکنون در قبال اقدامات بلاوجه و توهین آمیز و خارج از شأن و شخصیت خودم سکوت اختیار کرده و صبوری کردم و حتی با طلاق که بشدت مورد تنفر من بود برای احترام بخواسته شما موافقت کردم متأسفانه شما خود را بفراموشی زده‌اید که دو باب آپارتمان ۱۰۰مترمربع در تهران و ۱۵۰مترمربع در رشت و کلیه وسایل زن خریداری کرده ام و حتی خانه ها را بنام شما خریدم که لیست چک های پرداختی اینجانب به آقای …… کارمند بنادر و کشتیرانی فروشنده خانه تهران و آقای …… فروشنده خانه رشت موجودند و شهودی نیز هستندکه موارد فوق را تأیید مینمایند که در صورت لزوم قابل پیگردقضایی و ارائه به مراجع صالحه است.لذا به شما اخطار می گردد چنانچه دست از اقدامات توهین آمیز و اتهامات ناشایست و خلاف شأن و شخصیت اینجانب برندارید و از سکوت من بیش از حد سوءاستفاده  واخاذی و تهمت و افترا و در خصوص سایر موارد فوق الذکر به مراجع ذیصلاح شکایت خواهم کرد..

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

    برای تماس با واتس اپ ما کلیک کنید!
    برای مشاوره رایگان تماس بگیرید