کاهش  یا  افزایش خواسته

 کاهش  یا  افزایش خواسته

 کاهش  یا  افزایش خواسته : در دعاوی  حقوقی مقطع  تقدیم دادخواست  مهمترین  مقطع  رسیدگی  است  به  گونه ای  که اگر خواسته  به  نحو  دقیق  در دادخوست  تعیین  نگردد  در همان بدو  امر حسب مورد  قرار رد دادخواست ، دعوا یاحکم به  بطلان  دعوا  صادر  می گردد .

اما قانون گذار  در قانون ایین دادرسی مدنی این تمهید را پیش بینی نموده است  که تحت شرایطی پس  از تقدیم  دادخواست بتوان نحوه ( سبب )  دعوا  یا  خواسته و درخواست را  تغییر داد  یا خواسته را  افزایش داد  در این  مقاله  با  توجه  به  اصل  تناظر (حق دفاع) و اصل  برابری  اصحاب  دعوا سعی  در  بررسی این شرایط و آثار تغییر دعوا  بپردازیم.

تعریف  تغییر دعوا

تغییر دعوا( به مفهوم اعم ) شامل :

کاهش  یا  افزایش خواسته :

افزایش خواسته : زمانی  که  به طور مثال  خواهان  خواسته خود را  از  میزان ۱۰۰میلیون تومان  به  ۲۰۰ میلیون  تومان تغییر دهد .

کاهش خواسته :  زمانی  که   به ظور مثال  خواهان  خواسته  خود را  از میزان  ۱۰۰ میلیون  تومان  به  ۸۰  میلیون  تومان تغییر دهد .

تغییر خواسته یا درخواست :زمانی که  به طور مثال خواهان  خواسته  خود را  از  مطالبه  اجرت  المثل مدت تصرف  به رفع  تصرف  عدوانی  تغییر دهد  این  تغییر خواسته نام دارد .

تغییر سبب دعوا : زمانی  که   به طور مثال خواهان دلیلی  که خود را شایسته  می داند تغییر دهد به  طور مثال  دادخواستی را  به خواسته  مطالبه  وجه به  مبلغ ۴۰ میلیون  تومان  به  سبب  استیفا ناروا  ارائه می دهد سپس دلیل  خواسته خود را به  تسبیب  تغییر می دهد.

شرایط  تغییردعوا

قبل  از ورود به مبحث شرایط  تغییر دعوا لازم  است  تعریف و تفاوت   مقطع  و  مرحله  دادرسی  را تعیین  نماییم  که به  درک مطلب کمک  نماید  .

مرحله دادرسی  : مقطع زمانی است  که یک پرونده در مسیر تکاملی خود از در  یک مرجع  طی می کند و سپس در اثر تصمیم  ماهوی یا شکلی به  مرجع بالاتر ارسال  می گردد به  طور مثال مرحله بدوی  و مرحله  تجدیدنظر  یا  فرجام  خواهی  .

مقطع  دادرسی : مقطع  زمانی است  که یک پرونده در هر مرحله طی می نماید  به طور مثال  مقطع   تا اولین جلسه دادرسی ، اولین جلسه دادرسی ، تا پایان اولین  جلسه دادرسی .

به  موجب ماده  ۹۸  قانون آیین دادرسی  مدنی شرایط  تغییر دعوا  بدین گونه  مقرر گردیده است .

۱.کاهش خواسته :  کاهش  خواسته مطلقاً در تمامی مراحل و  مقاطع  دادرسی امکان  پذیر است .

  1. افزایش خواسته ، تغییر سبب دعوا ، تغییر خواسته (درخواست ) :

۲-۱ تا مقطع پایان  اولین  جلسه  دادرسی :

اولین جلسه دادرسی زمانی است  که کلیه شرایط تشکیل جلسه فراهم بوده ( ابلاغ به خوانده  و رعایت  مهلت ۷ روز)  و خوانده  امکان  دفاع در ان جلسه  را در مقابل  دادخواست  خواهان  داشته  باشد .

۲-۲ دارای  ارتباط با دعوای اصلی:

زمانی یک دعوا با  دعوای اصلی  ارتباط کامل دارد  که تصمیم  گیری راجع به دعوای اصلی  موثر در دعوای مذکور باشد به طور مثال دعوای رفع تصرف عدوانی با  دعوای  اجرت المثل ایام تصرف در ارتباط کامل هستند  زیرا اگر در  رفع تصرف عدوانی رای صادر گردد در پرداخت اجرت المثل  ایام تصرف موثر است  .

۳-۳ داری منشا واحد با  دعوای اصلی :

منشا دعوا یا واقعه حقوقی است  یا  عمل حقوقی است که  به موجب ان  خواهان خود را  ذینفع  می داند  مانند  بیع ملک  به مساحت معین  ، یا اجاره نامه ای که  موجر خود را  مستحق اجاره  بها می داند.

اثر تغییر دعوا در دادرسی با توجه  به  اصل برابری اصحاب دعوا و اصل حق دفاع (تناظر):

اصول دادرسی  در  قانون ایین دادرسی مدنی صریحاً قید نگردیده است  اما این  اصول  در تمام  مواد قانون  وجود دارد .

به  طور مثال  دادخواست  تقدیمی خواهان  به خوانده ابلاغ می  گردد و خوانده  در اولین جلسه دادرسی باید کلیه  دلایل  و مدارک خود را در جلسه دادرسی در پاسخ به دعوای خواهان  ارائه دهد  و اگر دلیلی ارائه دهد  که دفاع از ان دلایل جز با ارائه اسناد جدید مقدور نیست خواهان  از دادگاه  تقاضای مهلت خواهد کرد  و وقت  رسیدگی تجدید می شود.

حال اگر خواهان  دعوای خود را به شکلی که بیان شد  تغییر دهد  در این  صورت با توجه به  تغییر دعوا ، خوانده  می تواند  از دادگاه  درخواست نماید  که برای  تدارک  دفاع  در مقابل  دعوای جدید  جلسه دادرسی تجدید و به  وقت  دیگری موکل گردد .

اثر تغییر دعوا بر تعهدات  اصحاب دعوا

در صورتی  که  خواهان خواسته خود را  افزایش دهد (  کاهش  یا  افزایش خواسته )  یا  خواسته  خود را  تغییر دهد  می بایست  هزینه دادرسی لازم  نسبت به  دعوای  تغییر یافته را  بپردازد لذا دادخواست  متوقف میگرد تا خواهان  این نقص را رفع نماید.

خوانده در مقابل  خواسته جدید و  کاهش  یا  افزایش خواسته

 کاهش  یا  افزایش خواسته
کاهش  یا  افزایش خواسته

می تواند  ایراد  تامین دعوای  واهی  نماید  بدین  صورت  که  خوانده  این  حق را دارد  به دلیل  خساراتی که ممکن است از دعوای خواهان بر او وارد  می گردد  از دادگاه تامین دعوای واهی را  نماید  و مهلت  این  ایراد  تا اولین جلسه دادرسی است (یعنی اولین  اقدامی که  خوانده در جلسه اول دادرسی در مقابل  دعوای خواهان انجام می دهد ) حال اگر خوانده از این ایراد  استفاده ننماید  و خواهان  دعوا را  تغییر دهد  در این  صورت  جلسه دادگاه تجدید میگردد  لذا در جلسه تجدید شده این حق مجدداً به  خوانده  داده می شود.

توصیه میگردد از مشاوره با افراد بی تجربه و فاقد صلاحیت خودداری فرموده تا دچار سردر گمی نگردید .

مشاوره حقوقی در دفتر وکالت ما رایگان بوده و هیچگونه وجهی از شما دریافت نخواهد گردید.

دفتر وکالت ما با ۳۰ سال سابقه کار و انبوهی از پرونده های موفق و وکلای با تجربه آماده خدمت رسانی به شما بوده و ما در قرارداد با شما کتبا ذکر خواهیم نمود که :

در صورت شکست در پرونده حق الوکاله پرداختی را استرداد خواهیم نمود و وکالت تضمینی پرونده شمارا بصورت وکیل تضمینی  قبول وکالت نموده و تعهد کتبی خواهیم نمود که در صورت عدم موفقیت حق الوکاله پرداختی را به شما بازگردانیم !

مشاوره حقوقی نیز در دفتر وکالت ما رایگان بوده و دیناری بابب حق المشاوره با وکیل از شما دریافت نخواهد گردید !

قبول وکالت از سراسر کشور

⚖🎓⚖⚘📚

۸۳ ۹۴۴ ۸۳ ۰۹۱۲

۲ ۲۳۰ ۲۳۰ ۰۹۱۲

۱۲۱ ۶۱ ۶۱ ۰۹۱۲

مشاوره حقوقی رایگان با وکیل با سابقه 

🌟 ما حوصله داریم!

نشانی دفتر وکالت ما :

شعبه مرکزی : تهران – میدان فردوسی – نرسیده به استاد نجات اللهی ک نیائی پلاک ۷ ممیز یک دفتر وکالت و مشاوره حقوقی

جهت اخذ وقت ملاقات رایگان با وکیل میتوانید با یکی از شماره های ذیل تماس حاصل فرموده و روز – ساعت و محل ملاقات را با همکاران ما هماهنگ نمائید .

 

نگران حق الوکاله نباشید!

نگران حق الوکاله و هزینه وکیل نباشید  ما بخاطر نداشتن پول بر شما سخت نخواهیم گرفت شما میتوانید حق الوکاله را بصورت اقساطی و حتی با سپردن ضمانتنامه بانکی در پایان کار پرداخت نمائید !

ما مطابق با توان مالی شما  پس از مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری قادر به تقسیط هزینه وکیل برای شما بوده تا دسترسی آسان به وکیل برای شما مهیا شود.

قبول وکالت از سراسر کشور

⚖🎓⚖⚘📚

۸۳ ۹۴۴ ۸۳ ۰۹۱۲

۲ ۲۳۰ ۲۳۰ ۰۹۱۲

۱۲۱ ۶۱ ۶۱ ۰۹۱۲

مشاوره حقوقی رایگان با وکیل با سابقه 

🌟 ما حوصله داریم!

ما دارای ۳۰ سال سابقه کار  وکالت تضمینی و انبوهی از پرونده های موفق بوده و میباشیم .
مشاوره حقوقی با وکیل در دفتر وکالت ما رایگان است و از شما وجهی بابت حق المشاوره دریافت نخواهد گردید .

وکالت در دفتر وکالت ما بصورت تضمینی و به شرط موفقیت میباشد .

ما حتی در بسیاری از موارد حق الوکاله را بصورت اقساطی و یا در پایان کار دریافت نموده و در صورت شکست در پرونده حق الوکاله دریافتی را به شما استرداد مینمائیم .

جهت بررسی دقیق مشکل لطفا ابتداء اسناد و مدارک خود را به واتس اپ شماره ۰۹۱۲۸۳۹۴۴۸۳ ارسال فرموده تا پس از بررسی دقیق پاسخ مقتضی به شما داده شده و یا با شما تماس تلفنی گرفته خواهد شد .

در صورت نیاز به حضور از شما دعوت بعمل خواهد امد تا حضورا و بصورت رایگان با وکبل ملاقات نموده و به بررسی حضوری پرونده بپردازید.
نشانی ما: تهران میدان فردوسی نرسیده به استاد نجات اللهی کوچه نیایی پلاک ۷ دفتر وکالت🥀

تلفن : ۰۹۱۲۸۳۹۴۴۸۳

همین الان با ما تماس بگیرید!

مشاوره حقوقی آنلاین و تلفنی

🌟ما حوصله داریم!

                                           ما در انتظار شما هستیم !

ملاقات با وکیل در دفتر وکالت ما رایگان بوده و وجهی بابت حق المشاوره از شما دریافت نخواهد گردید .

تجربه ثابت نموده است که گرفتن وکیل دادگستری و استخدام یک وکیل کار آزموده، ماهر و با تجربه در امر  وکالت تضمینی  و مجرب در پرونده‌های متعدد ضریب موفقیت شما را به نحو محسوسی بالا برده و وکیل گرفتن در پرونده و حضور وکیل مدافع در کنار شما بسیار سودمند می‌باشد.

مشورت با وکیل خوب را از دست ندهید. ما با تجربه وکالت بسیار در اسرع وقت و کمترین هزینه پرونده‌ها و دعاوی شما را به نتیجه می‌رسانیم.

ملاقات حضوری با وکلای ما بدون پرداخت حق‌المشاوره و بصورت رایگان می‌باشد.

جهت اخذ وقت ملاقات برای مشاوره حقوقی رایگان با وکیل پایه یک دادگستری با شماره ۰۹۱۲۸۳۹۴۴۸۳   تماس حاصل فرمایید.

نشانی دفتر وکالت ما :

تهران میدان فردوسی نرسیده به استاد نجات اللهی کوچه نیائی پلاک ۷ ممیز یک دفتر وکالت

در صورت داشتن هرگونه نظر یا دیدگاه یا سئوال میتوانید مراتب را در فرم ذیل اعلام تا در اسرع وقت به شما پاسخ احاله داده شود

    پاسخ دهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای اجباری مشخص شده اند*

    برای تماس با واتس اپ ما کلیک کنید!
    برای مشاوره رایگان تماس بگیرید